Śledzenie Lotów

Śledzenie lotów na żywo jest bardzo interesujące, szczególnie gdy zna się wszystkie funkcje radaru lotów. Dlatego specjalnie opisaliśmy wszystkie ważne funkcje mapy od RadarBox. Na innych naszych podstronach można znaleźć inne radary na przykład Flightradar24.

Instrukcja śledzenia lotów samolotów na żywo

Plus Minus i GPS w prawym dolnym rogu

śledzenie lotów

W prawym dolnym rogu widzimy trzy ikonki w kółeczkach. Pierwszą z nich powinien być celownik, który oznacza włączenie opcji GPS. Dwie następne to + i – które oddalają lub zbliżają mapę. 

Po naciśnięciu ikonki GPS na radarze lotów powinna pokazać nam się nasza lokalizacja. Jest to idealna opcja aby ułatwić śledzenie lotów online nad nami. Jeśli nie wyświetla nam się nasze położenie musimy ustawić pozwolenie dostępu do naszej lokalizacji w naszej przeglądarce. 

Opcji + i – prawie nie trzeba przedstawiać. Plusikiem sprawiamy, że mapa jest bardziej detaliczna / bliższa. Tym sposobem możemy zobaczyć gdzie dokładnie znajduje się samolot lub jakie samoloty są na danym lotnisku. Adekwatnym przeciwieństwem jest minus, który oddala nam mapę za każdym kliknięciem.

Informacje o locie na mapie

śledzenie samolotów na żywo

Gdy klikniemy lub wyszukamy konkretny samolot powinien on wyróżnić się nam na mapie. Dodatkowo zostanie pokazana nam trasa lotu oraz przewidywany kurs lotu. Linia za samolotem ma kolor adekwatny do wysokości samolotu w powietrzu. 

Obok ikony samolotu zobaczymy również małe okienko w którym widnieje logo linii lotniczych, numer lotu, miejsce startu oraz lądowania, numer rejestracyjny oraz typ samolotu. Ta opcja dopełnia śledzenie samolotów. W tym przypadku mamy do czynienia z maszyną Boeing B737-8AS typu B738, lini lotniczych linii Ryanair z numerem lotu FR2642, która leci z Londynu STN do Rygi RIX o oznaczeniu EL-DPK. 

Śledzenie lotów i informacje o samolocie

śledzenie lotu samolotów

Gdy mamy już wybrany lot po lewej stronie powinno pokazać nam się okienko informacji. 

Od góry do dołu widnieje numer lotu oraz logo linii lotniczych. STN oraz RIX symbolizują kody lotnisk, w tym przykładzie Londyn oraz Ryga. Do tego mamy też procent przebytej trasy, czas od wylotu oraz do lądowania. Pod spodem mamy jeszcze planowany oraz rzeczywisty czas od wylotu oraz przylotu. Dodatkowo na ciemnym tle napisany jest całkowity czas oraz dystans trasy.

W dalszej części zobaczymy zdjęcie samolotu oraz jego specyfikacje takie jak numer rejestracyjny, model oraz typ samolotu. Altitude określa wysokość w stopach, a latidude oraz longitude położenie geograficzne na mapie lotów. Następnie mamy informacje o tym jakiej technologii i stacji użyto do przesyłania oraz odbierania informacji. Reszta informacji jest niestety dostępna za zapłatą

W ostatniej sekcji mamy bardzo interesujące opcje ułatwiające śledzenie lotów, które warto wypróbować!

śledzenie lotów na żywoPierwszy przycisk „See route” oddala mapę oraz pokazuje nam cały kurs samolotu. W taki sposób można zobaczyć przewidywalną trasę lotu do lądowania.
śledź lotZa pomocą tej opcji możemy nakierować naszą mapę i ustawić samolot na środku radaru lotów. Idealna opcja jeśli zgubimy się podczas odkrywania innych miejsc.
śledzenie lotu samolotu pasażerskiegoBardzo ciekawa opcja która pokazuje nam widok z kokpitu pilota. W taki sposób możemy podziwiać piękne widoki miast, gór, krajobrazów z lotu ptaka oraz poczuć się jak pilot samolotu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading…

Śledzenie samolotów

Śledzenie lotów to idealna rozrywka oraz potężne narzędzie dla amatorów i profesjonalistów. Radar pokazuje nam nie tylko wielką ilość samolotów, ale także bardzo interesujące informacje oraz posiada przydatne funkcje. 

W dzisiejszych czasach ludzkość nie wyobraża sobie życia bez samolotów. Nie ważne czy urlop czy podróż biznesowa, samoloty potrafią zabrać nas najszybciej w daleko oddalone miejsca. Dzięki liniom lotniczym jak Ryanair lub Wizzair możemy polecieć w różne miejsca za niewiarygodnie małe pieniądze. Z drugiej strony linie jak LOT, Quatar lub Emirates oferują coś dla ludzi bardziej zamożnych oraz potrafią zapewnić ludziom transport w idealnym komforcie. 

Śledzenie lotu samolotu - proste jak nigdy

śledzenie lotów wizzairŚledzenie lotu na radarze jest dziecinnie proste. Wystarczy nam do tego Laptop lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Po wejściu na naszą stronę widać radar na którym możemy zobaczyć ikonki samolotów, które możemy kolejno wybrać, aby dowiedzieć się więcej.

Pod mapą znajdziemy również instrukcje jak obsługiwać radar oraz co oznaczają informacje, które widzimy po wyborze lotu.

W taki sposób możemy śledzić loty, które na przykład przelatują nam nad głową. Wystarczy zaobserwować samolot na niebie, wejść na naszą stronę i sprawdzić lot, który jest właśnie przy naszej lokalizacji. Radar samolotów super zabawa, przy której możemy nauczyć się wiele o samolotach.

Kolejną opcją, przy której może pomóc nam śledzenie lotów jest odbieranie lub śledzenie znajomych i rodziny podczas podróży. Wielu naszych bliskich lata samolotami, czy to w kraju czy też za granicę. Numer lotu znany jest przy kupnie biletu lotniczego, jeśli dostaniemy go od naszych znajomych będziemy mogli wpisać go w radarze lotów i zobaczyć go na mapie. W ten sposób możemy umożliwić śledzenie lotów Ryanair lub Wizzair.

Inną sprawą jest odbieranie naszych bliskich z lotniska. Samoloty lubią się spóźniać nawet o kilka godzin. Śledzenie lotu samolotów pozwala nam na sprawdzenie opóźnień i tym samym uniknięcia długiego czekania na lotnisku na naszych znajomych.

Jak możliwe jest śledzenie samolotów na żywo?

Radarów tego typu używa się od kilkudziesięciu lat nie tylko w lotnictwie. Każda wierza lotnicza musi być w stanie odebrać sygnał wysyłany przez samolot, aby móc określić jego stan i przygotować go do lądowania tak, żeby nie doszło do kolizji.

Nadawanie i odbieranie sygnałów

Każdy samolot wyposażony jest w nadajnik ADS-B, który wysyła swoje dane do odbiorników. Informacje muszą zostać odczytane oraz przetworzone. Jedna z ważniejszych danych, które wysyłane są przez nadajniki są oczywiście koordynaty samolotu, które muszą być tak aktualne jak tylko możliwe. Za ich pomocą można przetłumaczyć położenie nie lotu i pokazać go na mapie. W taki sposób możliwe jest śledzenie lotu samolotu pasażerskiego jak i wojskowego.  

Jak nie trudno zauważyć samolotów na radarze lotu, jak i danych o nich, jest bardzo wiele. Dodatkowo radar lotów ma bardzo wielu zwolenników na całym świecie, którzy śledzą loty. Pojawia się tu kolejny problem składowania oraz udostępniania danych, których jest bardzo dużo. Do ich przetworzenia oraz udostępnienia są potrzebne serwery o wielkiej mocy.

Śledź lot za darmo bez rejestracji

Jest to piękne, że żyjemy w dobie internetu, która pozwala nam na tak wiele. Śledzenie lotów samolotów jest dostępne dla każdego i to za darmo! Bez żadnej rejestracji możemy wejść na stronę i otrzymać informacje, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu dla większości były kompletnie niedostępne. Nie jest wymagany żadnej specjalistyczny sprzęt ani nawet oprogramowanie. 

Gdy kolejny raz ktoś z twoich znajomych będzie leciał samolotem, spytaj go o numer lotu i śledź lot na fly radar kompletnie za darmo!