Źródlo danych i mapy: radarbox24.com

Flightradar24 to idealna aplikacja do obserwowania lotów zarówno dla amatorów jak i profesionalistów. Możemy zobaczyć jakie loty widzimy właśnie na niebie, jak i śledzić znajomych i rodzinę w podróży. Niestety Flightradar24 nie oferuje polskiej wersji, z tego powodu postanowiliśmy przetłumaczyć oraz objaśnić większość funkcji. Tak powstał Flightradar24 po polsku.

Nie wiesz jak znaleźć samolot na Flightradar24 ? Szukasz radaru Flightradar24 po polsku ? Tu odnajdziesz tego czego szukasz!

Jak znaleźć samolot na Flightradar24?
3 PROSTE KROKI

Szukanie lotów po numerze jest dziecinnie proste. Wystarczą 3 proste kroki aby został pokazany nam wybrany samolot na mapie. Niestety szukanie lotów nie jest dostępne na radarze na naszej stronie. Aby mieć wszelkie opcje musimy wejść na stronę Flightradar24.

Nadal nie wiesz jak sprawdzić gdzie jest samolot lub jak znaleźć samolot po numerze lotu? Zapraszamy do naszej prostej instrukcji obsługi. Dodatkowo zapraszamy do sprawdzenia naszej instrukcji Flightradar24 po polsku, gdzie dowiesz się co oznaczają informacje o locie oraz poznasz ciekawe funkcje radaru lotów! Sprawdź jak znaleźć samolot na Flightradar24 !

1. Znajdź opcje wyszukiwania lotów

Aby sprawdzić gdzie jest samolot wystarczy poszukać okienka wyszukiwania. Znajduje się ono na samej górze z prawej strony , gdzie w środku jest napis "Search" oraz ikonka lupy. Następnie wystarczy przygotować numer lotu oraz przejść do następnego kroku

2. Wpisz numer lotu i wybierz lot

Jeśli mamy przygotowany numer lotu po prostu wpisujemy go w okienko wyszukiwania. Zostaną nam pokazane odpowiednie loty, które teraz są dostępne. Wybieramy oczywiście lot którego szukamy.

3. Lot zostanie pokazany na mapie

Po wybraniu lotu zostaniemy przekierowani do wybranego samolotu. Będzie on nam się odznaczał czerwoną ikonką i pokaże nam się trasa lotu. Po lewej stronie zostaną wyświetlone informacje. Chcesz dowiedzieć się więcej o locie - sprawdź naszą instrukcję!

Potrzebujesz pomocy?

Sprawdź rozszerzoną instrukcję na naszej stronie!

Polska instrukcja obsługi Flightradar24​

Flightradar24 to potężne i bardzo interesujące narzędzie do obserwowania lotów. Niestety aplikacja ta nie jest dostępna w języku polskim, dlatego postanowiliśmy stworzyć instrukcje i tak powstałą – Flightradar24 polska wersja. 

Flightradar24 po polsku - Plus i Minus

Jak znaleźć samolot na Flightradar24?

Plus i Minus są standardowymi funkcjami każdej mapy. Ich zadaniem jest oddalanie oraz przybliżanie widoczności na mapie. Zastępują one ruchy środkowego kółeczka myszki lub ruchy palcami do siebie lub od siebie na laptopowym touchpadzie lub smartfonach. 

Przy pomocy + możemy przybliżyć widok na Flightradar24 a adekwatnie ikonką  – go oddalamy. Opcja ta jest niezbędna i przydatna do prawidłowego korzystania z mapy. 

Jeśli chcemy zobaczyć ruch na lotniskach wystarczy przybliżyć sobie je przy pomocy +. W tym wypadku możemy bardzo dokładnie zaobserwować samoloty lądujące oraz startujące. Minus może przydać się nam jeśli chcemy zobaczyć trasę lotu długodystansowego ( na przykład z europy do ameryki ). Po kliknięciu na tego typu lot zostanie nam pokazany kurs lotu. Wystarczy użyć – aby oddalić mapę i zobaczyć całość na radarze lotów.

Samolot na mapie - informacje o locie na Flightradar24

flightradar24 po polsku

Po wyszukaniu lub kliknięciu w konkretny lot zostanie podświetlony na czerwono i będzie bardziej widoczny na tle innych samolotów. Obok ikonki samolotu możemy zauważyć numer lotu.

Dodatkowo Flightradar24 pokaże nam trasę lotu od samego początku do punktu teraźniejszego. Kolor lini jest zależny od wysokości samolotu w danym momencie. Na obrazku widać jak lot startuje na lotnisku Schönefeld, gdzie linia jest biała i wzbijając się kolor staje się coraz bardziej zielony.

Po wyszukaniu lub kliknięciu w lot na Flightradar24 po lewej stronie pokażą nam się informacje o locie. 

Informacje o samolocie z boku ekranu

Zaczynając od samej góry widzimy zdjęcie samolotu i kto jest jego autorem oraz prawa autorskie. Następnie na czarnym tle widzimy numer lotu oraz nazwę linii lotniczych. 

W sekcji „Flight Status” zobaczymy dokładnie informacje o locie. Na początku widnieją lotniska startowe oraz końcowe. WAW oraz MAD to trzyliterowe kody lotnisk. Pod nimi napisane są miasta oraz strefy czasowe danych lotnisk.

Następnie widzimy czasy planowane oraz teraźniejsze. W tym przypadku:

Departure = wylotArrival = przybycie
Scheduled = zaplanowanyScheduled = zaplanowany
Actual = aktualny wylotEstimated = przewidywalne przybycie

W tym przypadku lot LO433 z Warszawy od Madrytu został zaplanowany na 10:50 lecz wyleciał o 10:56. Jego lądowanie w Madrycie było zaplanowane na 14:45 lecz jest przewidywane na 14:09. Obok godziny 14:09 widzimy zielony punkt, który oznacza iż samolot nie ma spóźnienia.  Na podstawie tych czasów możemy zobaczyć o której pasażerowie pojawią się na lotnisku oraz odebrać ich o danej godzinie. Zdarza się, że samolot spóźnia się o kilka godzin, które możemy zaoszczędzić sobie używając aplikacji Flightradar24 po polsku.  

Kolejno widzimy przebieg lotu samolotu. Pokazana jest między innymi  całkowity dystans, dystans oraz czas wylotu oraz do przylotu oraz średni czas lotu na tej trasie.

Pod „Aircraft Details” możemy dowiedzieć się więcej o maszynie, którą śledzimy na Flightradar24. Dostaniemy informacje między innymi o typie, rejestracji oraz modelu samolotu. Następnie widzimy wysokość „calibrated altitude” w stopach oraz kurs.

W ostatnim odcinku widzimy między innymi technologię użytą do odebrania danych lotu oraz dokładne położenie samolotu na mapie (latidute, longitude).

Na samym dole mamy bardzo ciekawe dodatkowe funkcje.

flightradar po polskuPo naciśnięciu tego przycisku zostanie nam pokazana cała trasa lotu. Nie tylko przebyta trasa od lotniska do punktu rzeczywistego, ale również przewidywalna trasa lotu. Takim sposobem możemy zobaczyć  na Flightradar24, którędy będą lecieć nasi znajomi w samolocie.

flightradar24 polska wersjaTa opcja pozwala nam śledzić lot lub mieć go cały czas na celowniku. Po aktywowaniu Flightradar24 przeniesie nas do wybranego lotu i będzie on cały czas na środku mapy, także nie stracimy go z oczu.

Aplikacja Flightradar24 na smartfona / tableta

Na samym dole mamy szansę ściągnąć aplikację Flightradar24 na naszego smartfona lub tableta. Ikony znajdują się w prawym dolnym rogu.

W zależności od waszego urządzenia mobilnego. Jeśli posiadacie iphona lub ipada wybieracie pierwszą ikonkę „App Store”. Dla większości innych urządzeń z Androidem czyli marek takich jak Samsung, Huawei, Sony, ASUS, Xiaomi etc. potrzebna będzie aplikacja ze sklepu „Google Play”, czyli z dolej ikonki.

Po ściągnięciu aplikacji macie dostęp do wszelkich danych Flightradar24 na waszym smartfonie lub tablecie!

Flightradar24 polska wersja - Zaawansowane funkcje

Flightradar24 ma bardzo wiele różnych funkcji, które mogą się przydać nie tylko profesjonalistom. Niestety owe opcje są dostępne na oficjalnej stronie Flightradar24. Możemy między innymi obserwować samoloty jednej konkretnej linii lotniczej lub wylatujące z konkretnego lotniska. Zapraszamy do wypróbowania. Alternatywnie możemy też śledzić loty na RadarBox24.

Filtry - wybierz konkretne samoloty

jak sprawdzić gdzie jest samolot

Filtry są jedna z bardziej interesujących opcji Flightradar24. Możemy tutaj pokazać sobie wybrane samoloty które są na konkretnej wysokości, rozwinęły konkretną prędkość lub wyleciały z wybranego lotniska. 

W pierwszym okienku wybieramy rodzaj filtra, na przykład Airport=Lotnisko, Altitude=Wysokość lub Speed=Prędkość. Następnie wybieramy wartość, jak na obrazku na przykład lotnisko w WAW w Warszawie. Możemy również ustawić czy chcemy zobaczyć samoloty które wyleciały, przylecą na to lotnisko lub obydwie opcje. Na końcu wystarczy kliknąć w żółty plusik. Wybrane samoloty zostana pokazane na mapie

Na samym dole widzimy jakie filtry są w danym momencie aktywne. Niestety wybór większej ilości filtrów niż jeden są możliwe tylko w wersji premium.

Ustawienia mapy, jednostek i nie tylko - Flightradar24 po polsku

flightradar24 po polsku

Kolejnym opcją dodatkową są ustawienia. Tutaj możemy sobie dostosować mapę do naszych potrzeb. Na górze widzimy 4 Karty od lewej to ustawienia mapy, pogody, widoczności oraz jednostek.

Zaczynając od ustawień mapy w pierwszej kolejnośći możemy ustawić jej typ, na przykład mapa terenowa, satelitarna, hybrydowa lub szara. Następnie możemy dostosować jasność mapy oraz włączyć i wyłączyć linię dnia/nocy na mapie. Kolejne trzy opcje są dostępne tylko w wersji premium. Airport pins pokazuje nam miejsca lotnisk na mapie a przy airport pins visibility ustawiamy ich widoczność / wielkość. Możemy także ustawić wielkość ikon samolotów oraz ich animacje na mapie pod punktem Aircraft icon size lub Animate aircraft. Ostatnia opcja umożliwia nam pokazania opcji, takich jak prędkość, numer lotu lub wysokość, obok każdego z samolotów.

W kolejnych kartach większość opcji jest niestety tylko w wersji premium. W karcie pogoda możemy tylko wybrać opcje erupcji wulkanów. W kolejnej możemy filtrować samoloty z konkretnymi nadajnikami, te które są na ziemi lub wszelkie inne objekty.

Ostatnia karta pozwala nam na wybranie jednostek jakich jak prędkość, wysokość, temperatura lub dystans.

Odtwarzanie - Zobacz mapę lotów z przeszłości!

flightradar24 polska wersja

Również interesująca jest opcja Playback, czyli odtwarzania historii lotów. Po wybraniu daty, czasu oraz prędkości pokaże nam się mapa w przeszłości. Dostępne jest cofnięcie radaru lotów do 7 dni oraz przyśpieszenie od 12 do 96 razy. 

Po wybraniu dnia oraz godziny do których chcemy się cofnąć zostanie pokazana nam mapa z tego okresu czasu oraz na dole ekranu funkcje do otwarzania i przewijania czasu. 

W ten prosty sposób możemy na przykład zobaczyć jakie samoloty przelatywały nad nami lub możemy zobaczyć trasę lotu samolotu w którym byliśmy lub byli nasi znajomi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading…